Hétfő este eljött a mi időnk: ekkor rendezték ugyanis azt a számot a XIX. téli olimpiai játékokon Salt Lake Cityben, amire mi, nógrádiak a legkíváncsibbak voltunk. A női biatlonosok 15 kilométeres egyéni versenyében ugyanis két magyar között (a harmadik hazánk lánya, Gottschall Zsófia egy nappal korábban visszalépett), egy közvetlen földink, a salgótarjáni Bekecs Zsuzsa is elindult. S milyen szerencsések voltunk: a hármas rajtszámmal a távnak nekivágó ifjú hölgynek még integethettünk is a rajtnál – persze csak a tévékészüléken keresztül. „Beki” végül a hatvanötödik helyen zárt, ami számára talán csalódás, nekünk azonban semmiképpen sem az. Mint ahogyan egyik magyar szereplése sem, így kimondottan örülünk Szőllősi Ivett 58., s a férfiak közt küzdő Tagscherer Imre 70. helyének is.

Meglepetésre a német Andrea Henkel nyerte a női sílövők 15 kilométeres olimpiai versenyét a két nagy esélyes, a norvég Liv Grete Skjelbreid-Poirée és a svéd Magdalena Forsberg előtt. A két magyar induló hölgy közül Szőllősi Ivett 58., Bekecs Zsuzsa 65. lett. Az első sorozat után két másik német (Katrin Apel és Uschi Disl) vezetett a norvég Skjelbreid-Poirée (férje a kiváló francia versenyző, Raphael Poirée) előtt, a másodikat követően már az orosz Olga Piljeva volt az első az összetett Világkupában élen álló Forsberg és a francia Florence Baverel-Robert előtt. A második fekvősorozat után még mindig Piljeva és Forsberg reménykedhetett leginkább a győzelemben, de az utolsó testhelyzet (álló) alaposan átírta az addigi sorrendet. A német Andrea Henkel az ötödikről az első helyre ugrott előre, miközben a svéd rivális két hibát is vétett, ezzel elveszítette esélyét az aranyéremre. Piljeva sem remekelt, szintén kettőt rontott, így lecsúszott a dobogóról. Az 1997 és 2001 között az összetett Világkupát mindig megnyerő Forsberg az utolsó kilométeren hihetetlen tempót diktált, s végül bronzérmes lett Henkel és Skjelbreid-Poirée mögött. A 24 éves Andrea Henkel a legutóbbi két világbajnokságon ezüstérmes volt váltóban, az összetett Világkupában pedig tavaly és 2000-ben is az ötödik helyen zárt. Skjelbreid-Poirée bronzérmet szerzett Naganoban a norvég staféta tagjaként, a tavalyi vébén aranyérmet nyert a tíz kilométeres üldözéses számban, míg egy évvel korábban 7,5 és 12,5 kilométeren volt első.

A magyarok a papírformának megfelelően a 71 fős (69 célba érkező) mezőny vége felé zártak: sokkal jobb lövészetének köszönhetően az ifjúsági világbajnokságról Salt Lake Citybe érkező Szőllősi Ivett hét hellyel előzte meg Bekecs Zsuzsát, aki az első, fekvő testhelyzetű lövészetnél kétszer is rontott, ezáltal eleve vert helyzetbe került. Sajnos a folytatás sem sikerült túl jól a salgótarjáni Petőfi DSE biatlonosának, mivel további három alkalommal a cél mellé talált, így összesen öt perc büntetést kapott futóidejéhez. Bár nincs értelme a „mi lett volna, ha…”-nak, amennyiben egy lőhibával sikerült volna Bekinek abszolválni a hosszabbik távot, az 58. helyen zárhatott volna, s jogot szerzett volna az üldözéses versenyen való indulásra. Elkeseredésre azonban így sincs ok, hiszen a salgótarjáni lány – akit a verseny napján elektronikus levélben bíztatott Puszta Béla, Salgótarján polgármestere is – így is véghezvitte azt, amit vállalt: kijutott a világ sportolóinak nagy seregszemléjére, s ott méltóképpen képviselte Magyarországot, Nógrád megyét és Salgótarjánt. Bekecs Zsuzsa a keddi napot pihenéssel és regenerálódással töltötte, s ma magyar idő szerint 21,30 órakor a 7,6 kilométeres sprintszámban is rajthoz áll.

Az olimpiai és világbajnok, Világkupa győztes norvég Ole Einar Björndalen nagy fölénnyel nyerte a férfi sílövők 20 kilométeres számát. A 28 éves klasszis elsősége úgy sem forgott veszélyben, hogy két lőhibát vétett (ez egyébként nem szokatlan tőle). A szám egyetlen magyar indulója, Tagscherer Imre a 70. helyen zárt. A 34 éves német Frank Luck, aki váltóban, 1994-ben és 1998-ban győzött, megismételte nyolc évvel ezelőtti bravúrját és második lett. Az öt vb-éremmel büszkélkedő orosz Viktor Majgurov – ő Lillehammerben még fehérorosz színekben indult -, szerezte meg a bronzérmet.