Hosszú évek óta a SKSE vívószakosztálya volt Nógrád megye egyetlen országos első osztályban szereplő csapata. Ezen a téren a májusi hónap hozott változást. A nyár elejétől, a női tőrözők mellett a nagybátonyi asztaliteniszezők is ilyen címmel büszkélkedhetnek. Természetesen ez a tény egy csöppet sem csökkenti a salgótarjáni vívók értékrendszerét. A június és a július a tőrözőknél is a pihenés időszaka volt. Most üresen kong a Felszabadulás úti vívóterem. Pihennek a tőrök, a vívósisakok és a vívóruhák, pihennek a sportolók. Egyszer azonban, mint mindennek, a tétlen, munka nélküli időnek is vége szakad. Az őszi programról, a szakosztály elkövetkezendő feladatairól kérdeztük Gasparin János vezetőedzőt.
– Meddig tart a szünet? Mikor kezdődik a felkészülés? – Augusztus 4-től napközis rendszerben, napi két edzéssel kezdjük a felkészülést a Kohász stadionban. Az első két hét kimondottan fizikai jellegű, erőnléti foglalkozásokkal telik. A felkészülés harmadik hetében már előkerülnek a tőrök is a technikai edzések beiktatásával. – Az őszi program? – Alig egy hónap áll rendelkezésünkre, hogy formába lendüljenek sportolóink. Szeptember elején részt veszünk a nemzetközi Balaton bajnokságon, majd novemberben Bécs város bajnokságán. Ez utóbbi B kategóriás világkupa verseny. Fő célunk azonban a férfiak októberi OB II-es és a nők decemberi OB I-es csapatbajnoksága. E két versenyre kell csúcsformába lendülni sportolóinknak.
– Milyen eredményt vár a tőrözőktől? – Eddigi eredményeink köteleznek bennünket, így saját magunk is magasra állítjuk a mércét. A lányok már évek óta OB I-esek. Tavaly három tuson múlott az ötödik helyünk, csak hetedikek lettünk. Idén ezt a bűvös számot tűztük ki célul. A fiúknak pedig meg kell nyerniük az OB II Keleti csoportjának bajnokságát, amellyel ők is biztosítják helyüket az első osztályban. – Egészséges önbizalom, amely kicsit nehéznek tűnik. Köztudott, hogy a vívásban jelenleg az élmezőnyt a főváros jelenti. Ehhez több budapesti klubot is meg kell előzniük. – Valóban. Ezt az ötödik helyet nehéz lesz a lányoknak elérniük, s ehhez több fővárosi klub legyőzésével vezet az út. De a nagyobb feladatok minket is nagyobb, következetesebb munkára ösztönöznek. Úgy érzem azonban nem elérhetetlenek célkitűzéseink. Sportolóink elszántak, s jól sikerültek átigazolásaink is.
– Kik erősítik ősztől a szakosztályt? Hogy áll össze az OB I-es keret? – Kenesei Katalin és Somogyi Éva stabil tagja a csapatnak. Mindketten I. osztályú minősítéssel rendelkeznek. Kenesei a felnőtt Budapest bajnokság ezüstérmese, Somogyi pedig szülés után tavaly kezdte újra a vívást. Hároméves kihagyás után már az elmúlt évben is meghatározója tudott lenni a csapatnak. Idén pedig még tovább javult. Most már jobb, magabiztosabb, mint szülés előtt volt. Ők ketten vezéregyéniségei kell, hogy legyenek együttesünknek. Hozzájuk csatlakozik Tyukodi Ildikó, aki a szakosztály saját nevelésű sportolója, s aki idén az ifi magyar bajnokságon ötödik helyezést szerezve, két olimpiai ponttal gyarapította a SKSE eredményességét. Nyáron sikerült leigazolnunk Kubovics Zitát, az Újpesti Dózsából. Ő aranyjelvényes ifjúsági sportoló. Tehetséges, jó eredmények elérésére képes versenyző. Vele feltétlen erősödünk. A csapat ötödik tagja a szintén ifjúsági korú Erdősi Gabriella.
– Eddig csak a lányokról beszélgettünk. Az elmúlt évben még a fiútőrözők is I. osztályúak voltak. Sajnos, nem sikerült az OB I-ben megkapaszkodniuk. Milyen reményekkel vágnak neki az idei bajnoki évadnak? – Tavaly nem sikerült bennmaradnunk a legjobbak között, ez azonban nem törte le a harci kedvünket. Már év eleje óta úgy dolgozunk, hogy visszaszerezzük az I. osztályú rangot. Ennek érdekében Horváth Attila edző növelte a foglalkozások intenzitását, amelyet a fiúk becsülettel végigcsináltak, s kemény munka következik az őszi idényben is. Az OB II-es csapatok, két csoportban küzdenek a feljutást jelentő helyezésekért. Mi a Keleti csoportba nyertünk besorolást. Október második felében Eger ad otthont a versenyeknek. Csak a csoportgyőzelem lehet elfogadható eredmény. – Kik alkotják a férfi csapatot? – Kurucz Gyula és Sándor Zsolt leszerelt. Újra a szakosztály rendelkezésére állnak. Szilágyi Tibor négy évvel ezelőtt került hozzánk, a Budapesti Honvédból. Ő vezéregyénisége csapatunknak. Öröm számunkra, hogy újra játékra jelentkezett Szentgyörgyvölgyi Ákos, akit három éve igazoltunk az Újpesti Dózsától, de sérülése és munkahelyi elfoglaltsága miatt az utóbbi másfél évben nem állt rendelkezésünkre. Az ő rutinja, játéktudása erősítést jelent. A csapat 17 éves, saját nevelésű Kurucz Istvánnal egészül ki. A fiatal játékos idén ifjúsági aranyjelvényes minősítést szerzett. – A vívás hosszú évtizedek óta Salgótarján minőségi sportjának egyik meghatározója volt. Jelenleg, hogy áll a szakosztály eredményességben és játékos anyagban? – Tavasszal 117 igazolt versenyzőnk volt. Hozzájuk csatlakozik szeptembertől, újabb negyven tanuló. A minőséget, közel negyedszáz vívó jelenti. Jelenleg két első osztályú, hét másodosztályú, illetve ifjúsági aranyjelvényes sportolónk van. Tavasszal voltak a korosztályos egyéni magyar bajnokságok, ahol Tyukodi révén két olimpiai pontot szereztünk. Reméljük, ezt a női tőrcsapatunk újabbakkal gyarapítja.
Nemes, helyenként túl merész célokkal indítják az őszi alapozó munkájukat a vívók. A magas követelmények nyílt hangoztatása, önmaguk számára is kemény munkát követel… A vívók akarják a sikert, mi pedig kívánjuk, sikerüljön nekik.