A negyvenes évek legelején Vrana Gyula leventeoktató körül tömörültek azok a fiatalok, akik a kosárlabdázást választották kedvenc sportáguknak. A volt jégpálya (Fasori pálya) helyén alakították ki a játékteret, majd onnan az Olvasóegylet mögötti teniszpályára, később pedig az acélgyári iskola udvarába, illetve tornatermébe költöztek.
A háborút követően az országosan is ismert, neves szakember, Bokody Károly vezetésével edzőtábort szerveztek Salgótarjánban. A kitartó munka következtében a szakosztály fiú és lánycsapata megerősödött, és a férfiak (Csatlós János, Csics György, Földi Károly, Horváth Pál, Kovács Emil, Mikes László, Miklós Frigyes, Nagy Rezső, Pintér Gyula, Scholz Rezső) az 1947/48-as bajnoki évben, a legmagasabb osztályban játszottak, sajnos csak egy évig. A nők viszont az 1948/49-es bajnoki évtől kezdődően három esztendőt töltöttek a NB I-ben, ahol a vidék legjobbjai lettek az 1950/51-es bajnokságban. A csapatban kiemelkedő egyéniség volt Balázs Mária, Babják Éva, Stér Aliz, de a többiek is – Bozó, Bayer, Domby, Király, Solymosi, Kocsis -, bizonyították, hogy elsajátították a kosárlabda-tudományt. A bajnokság átszervezése a későbbiekben nem kedvezett a salgótarjáni lányoknak.
A hatvanas években, a városban is átszervezték a kosárlabda sportot. A SKSE a férfiakkal a SBTC pedig a lányokkal folytatta a szereplést, majd a nők ismét visszakerültek 1976-ban a SKSE-hez. 1984-től újra együtt készül a SKSE-ben a két csapat. Mindkét együttes a NB II-ben szerepel, hol sikeresen, hol gyengébben. Amikor akadt egy-egy kivételes tehetség, akkor közel álltak a bajnoki cím megnyeréséhez. A szakosztály 1977-től évente megrendezi a „Szert Sándor” emléktornát, a váratlanul, fiatalon elhunyt versenyző tiszteletére. Az utóbbi években nemzetközi jellegűvé fejlesztették a tornát.
1991-ben ismét a NB I kapujában állt a Laczkó Sándor vezette férfi csapat, és a még mindig jelentős játékerőt képviselő Juhász Béla mellett Szabó Péter, Magyar János vezetésével, két losonci „idegenlégióssal” megerősödve, sikerrel vették az osztályozó mérkőzéseket is. Így 1991 őszétől a NB I-ben bizonyíthatják, képesek tovább öregbíteni a salgótarjáni kosárlabdázás történetét.