Nyolcvanöt éves sportegyesületről akár könyvet is lehetne írni. Minden további szócséplés helyette, inkább lássuk a lényeget. Az alapító, a kék-fehér bölcső ringatója Wabrosch Béla, a hajdani Rimamurány Salgótarjáni Vasmű Rt. salgótarjáni acélgyárának a főmérnöke, aki angliai tanulmányútjáról hazatérve, szigetországi ihletését agy leendő sportegyesület alapjaiba fektette. Azt ugyan nem sikerült kiderítenem, hogy annak a bizonyos angliai tanulmányútnak mi volt a célja és sikerrel járt-e Wabrosch Béla, de most, a 85 éves jubileumon nyugodtan elmondhatjuk, hogy mint alapítónak sikeres útja volt. A „Football Társaság” 1901. április 23-án alakult át Salgótarjáni Sport Egyesületté (SSE), mely a mai Salgótarjáni Kohász Sport Egyesület (SKSE) jogelődjének tekinthető.
A SSE megalakulását követően a gyors ütemű fejlődést gátolja az első világháború, majd a Tanácsköztársaság leverését követő terrorhullám. A harmincas években viszont az infláció ellenére is egymás után alakultak meg az új szakosztályok a labdarúgás mellett. 1931-ben az asztalitenisz, 1932-ben a lövészet, 1933-ban az ökölvívás, 1934-ben a torna, 1936-ban pedig az atlétika bővítette a SSE szakosztályainak számát. Szakosztályba még nem tömörültek, de már szervezetten működtek a síelők, az Ózdi VTK példájára pedig egy úszószakosztály megalakítása volt tervezve. A sportegyesület versenyzői már akkor is szép sikereket értek el, az úgynevezett Észak-területi versenyeken, bajnokságokon elismert egyesületként vett részt a SSE. A munkásfiatalok körében egyre fokozódott a sport szeretete. A SSE 1940-ben már több mint 190 versenyzővel működött, a pártoló tagság létszáma pedig közel 1000 főre növekedett. Elismeréssel kell szólni azokról a versenyzőkről, akik a harmincas években már nem csak területi, hanem országos versenyeken is kiemelkedő eredményeket értek el. Néhányan közülük: Rigó Ferenc, Csala Andor, Vics András, Décsei Ferenc és Nyvelt Ferenc – a jók között is a legjobbak közé küzdötték fel magukat labdarúgásban, lövészetben és atlétikában.
A második világháború a sportbeli értékeket is tönkrezúzta. Sok ígéretes tehetség mondott kényszerű búcsút a sportnak, nem egy közülük életét vesztette minden idők legkegyetlenebb háborújában. Még nem némultak el a fegyverek Európában, amikor a nagy reményekre jogosító sícsapat arra vállalkozott, hogy meghódítja a Nagy-Pietrosz hegyét. A bátor vállalkozás tragédiával végződött, 1944. január 13-án, tizennégy bátor síelő lelte halálát lavinaomlás következtében. A sportegyesületnél a felszabadulás utáni években hat, addig nem működő szakosztály alakult meg, kezdte el működését (sakk, sí, teke, tenisz, természetjárás, vívás). A sportkultúra növelésén túl a létesítmények fejlesztésében is jelentős sikereket értek el a kék-fehérek. Megépült, talán nem túlzás, Európa egyik legszebb fekvésű stadionja a hozzá tartozó szociális létesítményekkel, már a legújabb egyesületi történethez tartozik az atléták számára létrehozott futófolyosó, labdarúgó edzőpályák, kondicionáló terem, bitumenes kosárlabdapálya és a vívóterem biztosítása.
Jelenleg, amikor fennállásának 85. évfordulóját ünnepli a SKSE, 716 pártoló taggal és 900 sportolóval rendelkezik. Utóbbiak közül 164 minősített sportoló, 11 pedig válogatott szintű. A tavalyi évben az atléták és a birkózók révén 71 olimpiai pontot gyűjtött a SKSE, a megye legnagyobb és legeredményesebb sportegyesülete. A kék-fehérek rangos rendezvényei közül kiemelendő az évente megrendezésre kerülő Szert Sándor kosárlabda torna, az atléták nemzetközi versenye, a Kristály Kupa. A SKSE 1985-ben mintegy 400 rendezvényt bonyolított le, melyekben jócskán megtalálhatóak a város lakói sportolási igényeinek a kielégítésére szervezettek is. 1986. január 1.-től, mióta a tömegsport is a SKSE égisze alatt működik, nyolc különböző szakosztályszintű ágazatban sportolnak, tevékenykednek a sportolók (labdarúgás, atlétika, birkózás, kosárlabda, vívás, úszás, természetjárás, tömegsport).
85 év! Ahogy mondani szokás, szép idő. Vajon gondolta-e a század elején az alapító Wabrosch Béla, hogy nyolc és fél évtizeddel később olyan létesítményrendszerrel és sportolói gárdával rendelkezik az akkori SSE, hogy méltán jegyzik a nevét az országban, versenyzői pedig Európa szerte rajthoz állnak majd? Vajon, mit szólna, ha most körültekintene a fenyvesek övezte stadionban? Esetleg futballcipőt húzna és focizna egy kicsit a selymes pázsiton? A jeles jubileum alkalmából azt kívánjuk, hogy 15 év múlva, újra emlékezhessünk a SKSE múltjáról, mindenki örömére, egészségére, épülésére.