A múlt hét végén rendezték meg Krakkóban a szárazbiatlon-világbajnokságot, melyen hazánkat egy férfi és négy női versenyző képviselte. Közülük Panyik János érte el a legjobb eredményt, huszonnyolcadikként zárt. Eredményei alapján az Egyesült Államokból hazatért kiváló futó, a salgótarjáni Balázs Dénes is ott lehetett volna a világversenyen, ám őt a magyar szövetség nem nevezte, holott két válogatóversenyen is másodikként végzett, megelőzvén a kiválasztottakat. Hogy történhetett mindez, egy olyan, legalábbis hazánkban egyre sorvadó sportágban, ahol éppen az ellenkező folyamatokat kellene erősíteni? – ennek jártunk utána.
Az előzményekről röviden. 1. A Magyar Sí Szövetségnek lehetősége volt előzetesen hat-hat női és férfiversenyzőt név nélkül nevezni a nyári biatlon-vb-re. 2. Az edzőbizottság javaslatára az elnökség úgy döntött, hogy három válogatóversenyből a két jobbik eredménye alapján négy-négy versenyző nevezését konkretizálják a későbbiekben. 3. Azt is elhatározták, hogy az olimpiai kerettagok vb-szereplését a szövetség fedezi, s ha őket valaki(k) megverné(k) az itthoni mezőnyből, akkor az(ok) a saját, vagy egyesületi költségen utazhat(nának) a világversenyre. 4. A második válogatón a férfiak mezőnyében a legnagyobb elképedésre jött egy ismeretlen salgótarjáni, történetesen Balázs Dénes, aki alig pár (lő)edzéssel a háta mögött, a legjobb magyar Panyik kivételével, szemtelen módon ronggyá verte a mini magyar mezőnyt. 5. Nem várva meg a harmadik válogatót (egyben ob-t), Holéczy Tibor, a szövetség főtitkára név szerint elküldte a nyári vb-re való nevezést, melyen a Vasas-versenyzők visszalépése ellenére sem szerepelt a tarjáni fiú neve.
Telefonon hívtam Holéczy Tibor főtitkárt, s megkérdeztem. – Miért zárta ki még a lehetőségét is annak, hogy Balázs Dénes, aki eredményei szerint kétségkívül a második legjobb magyar volt, a magánköltségen kiutazzon a vb-re? – Dénes valóban jó versenyző, mi is örülnénk, ha valóban e sportág mellett döntene. Ám a második válogatón, amikor második lett, még a magyar sí szövetségnek sem volt a tagja. Később ugyan tagja lett, bár némi szabálytalanság árán, előredátumozva. Edzőjének, szakágvezetőjének kellett volna jobban odafigyelnie arra, hogy jogosulatlanul ne indítsák el több versenyen is. Bizonyos alapvető formaságokat ugyanis be kell tartani, tartatni. – A vb-n indulók kijelölésekor ön miért nem vette figyelembe Balázs Dénes nevét, holott őt a biatlon szakágvezetője és az edzőbizottság is javasolta? – Elnökségi javaslatra történt a keret kijelölése, mégpedig a második válogató után. A várható vb esélyeket mérlegelve arra az álláspontra jutottunk, hogy a férfiak közül egyedül Panyiknak van reménye a tisztes helytállásra. A nők közül ugyanakkor négyen is szerencsét próbálhatnak, első helyen rangsorolva a volt salgótarjáni Bekecs Zsuzsannát.
Ezek után Földi Lászlónak, a Petőfi DSE ügyvezető elnökének, biatlonedzőjének, az országos edzőbizottság tagjának a véleményére voltunk kíváncsiak. – Minek, ki(k)nek tulajdonítja a meglehetősen furcsának tűnő döntést? – Nem tudom, csak sejtem, mi történt a háttérben. Ám ismerve a sí szövetségben és annak elnökségében uralkodó (erő)viszonyokat, már semmi sem lep meg. Az edzőbizottság javaslata egyértelmű és korrekt volt, hogy a vb-re a válogatóversenyeken a legjobb eredményt elért négy férfiversenyző utazzon. Az augusztus 22-ei második válogató után, ahol Balázs nagy fölénnyel második lett, ki sem várva a szeptemberi ob-t és az újabb válogatót, Holéczy úr leadta a név szerinti vb-nevezést, melyet aztán szokása szerint az elnökséggel is megszavaztatott. A listán a salgótarjáni fiú neve még negyedikként sem szerepelt. Holott a biatlon szakágvezetője, Gál Ágota is javasolta Dénes indulását a vb-n. Magyarázatként Holéczy úr közölte, hogy Balázs Dénes nem tagja a sí szövetségnek. – A szövetség főtitkára arról is szólt, hogy önöket terheli a felelősség azért, amiért nem intézték el időben Balázs versenyengedélyét. – Valóban, ám bármikor kerestük a szövetség budapesti irodájában a hivatalosan alkalmazott és fizetett adminisztrátort, vagy bárki mást, soha senki nem tartózkodott ott. Mulasztásukat elismerték, s visszamenőlegesen arra az időpontra dátumozva adták ki az igazolást, amikor először ott jártunk. De meggyőződésem, nem ez volt az igazi oka annak, hogy a salgótarjáni versenyző nem lehetett ott Krakkóban.
Ez a vb tehát elúszott Balázs Dénes számára. Meglehet, a sportágban uralkodó viszonyok talán örökre elveszik a kedvét a biatlonozástól. De hát, ez (még) nem Amerika!