Századik születésnapját ünnepli a kosárlabda, amit méltán tartanak manapság a világ egyik legnépszerűbb sportágának. Külön érdekesség, hogy a salgótarjáni férfi csapat éppen ebben az évben jutott fel, több évtizedes szünet után, a sportág hazai élvonalába, a NB I-be, annak egyelőre B csoportjába. Ebből az alkalomból, a hétvégi bajnoki rajt előtt, összegyűjtöttük a kosárlabdázás nógrádi történetének legjobb eredményeit és beszámolunk azoknak a játékosoknak a pályafutásáról, akik az utóbbi harminc évben szűkebb hazánkból kerültek a legjobbak közé. A sportágat már 1945 előtt is űzték Salgótarjánban. Erről az időszakról annyit sikerült most megtudnunk, hogy nem volt NB I-es csapata a városnak. A kosárlabda nógrádi történetének legjobb eredményeit a negyvenes évek végén és az ötvenes évek elején érték el a tarjáni sportolók, amikor a nők és a férfiak egyaránt NB I-es csapattal büszkélkedhettek.
Az erősebb nem képviselői között a Salgótarjáni SE csapata 1948-49-ben a NB I-ben szerepelt. Érdemes felsorolni az akkori gárda tagjait: Csatlós, Csics, Földi, Huszár, Horváth P., Kobán, Kovács E., Miklós, Novák J., Oppe dr., Pintér Gy., Scholz. A hölgyek valamivel hosszabb ideig élvezhették az élvonal többi tagjának társaságát. Ugyancsak a SSE színeiben, 1948 és 51 között játszottak a NB I-ben. Az 1950-51-es bajnokságban – ötödik helyezésükkel -, a vidék legjobbja címet is megszerezték. A csapattagok névsora: Balázs M. (válogatott kerettag, utánpótlás-válogatott), Babják (válogatott kerettag, utánpótlás-válogatott), Bayer, Bozó, Berecz, Domby, Kátai O., Király, Kökény, Kocsis Gy. (ifjúsági válogatott), Sárosy, Solymosi, Stér E. (utánpótlás-válogatott). A következő évben megváltoztatták a bajnokság kiírását, a vidék fejlődése érdekében területekre osztották az országot. Az 1951-52-es bajnokságban a hölgyek a miskolci csoportban csak a 3. helyen végeztek és nem jutottak be az országos döntőbe. Ezt követően a városban visszaszorították a kosárlabdát. A hatvanas években a tarjáni kosarasok egyesítették erőiket. A férfiak a SKSE-ben, a nők a SBTC-ben sportoltak tovább, majd később ők is visszakerültek a kohász együtteshez. Ezenközben 1978 és 1984 között STC néven szerepeltek. Mindkét együttes a NB II-ben, hol jobban, hol gyengébben dobálta a kosarakat. Ahogy említettük, az idén a férfiak megnyerték a bajnokságot a NB II Középcsoportjában, s feljutottak a NB I B csoportjába.
És most térünk át azokra a játékosokra, akik az utóbbi harminc évben Tarjánból elindulva, eljutottak a legmagasabb osztályba. Farkas Katalin (Szertné) kezdte a sort, aki 1963-65 között a BSE elődje, a Felsőfokú Külkereskedelmi Szakiskola bajnoki érmes gárdájának színeit viselte. Őt Miskolczy Katalin követte a sorban, aki 1971 őszétől 1977 tavaszáig a BEAC csapatát erősítette. 1974-ben a válogatott keretbe is meghívták. Miklós Judit 1978 őszén az Egri TK játékosa volt. Csuka Melinda 1982-ben a Tungsram SC-hez igazolt, két év múlva tagja volt a NB I-ben bajnoki címet szerzett és kupagyőzelmet nyert felnőtt együttesnek, 1987 óta a Soproni Postás együttesét erősíti.
Lássuk a férfiakat. Közülük Bozsik György 1974-76 között a MAFC színeit viselte. Laczkó Sándor – akinek szakmai irányításával most a SKSE NB I-be jutott -, 1978-80-ig az Egri Tanép csapatában játszott az élvonalban. Petrucsik Géza ugyancsak a hevesi város csapatának színeit viselte. Legvégül álljon itt egy olyan játékos neve, aki jelenleg is tagja a kohászok NB I-es férficsapatának. Magyar János 1980-ban és 81-ben a szegediek gárdájában járta meg az élvonalat. Ennek a hétnek a végétől növekszik a salgótarjáni NB I-es kosarasok száma.