A téli sportok világszerte egyre népszerűbbek. Ezekben a hetekben is óriási érdeklődés mellett zajlanak a különböző havas számokban a Világ Kupa viadalok. Ezeken a versenyeken szűkebb pátriánk, Nógrád megye sportolói a biatlonban érdekeltek. Érthető, hogy a legjobb magyar sílövőnő, a salgótarjáni Bereczki Brigitta eredményeit élénk érdeklődés kíséri. Bajnoknőnk az utóbbi időben kisebb betegséggel bajlódott, emiatt sokan aggódtak érte, hogy esetleg szertefoszlik az álom, és Brigitta nem kerül be a lillehammeri olimpián résztvevő magyar csapatba. Nos, Bereczki a hétvégén, a rupholdingi Világ kupa viadalon csattanós választ adott a kétkedőknek, így most már biztosan vehetjük, hogy versenyzőnőnk ott lesz az olimpián.
A világszerte kedvelt bajor alpesi sícentrumban Brigitta különösen a mindig sok izgalmat hozó rövidebb, sprintszámban tett ki magáért, a 111 fős, rendkívül erős mezőnyben az igen jónak mondható 49. helyen végzett, számos svéd, francia, norvég és kanadai válogatott versenyzőt is megelőzött! Legyőzte a két évvel ezelőtti, albertville-i olimpia bajnokát, az orosz Resztovát is. Brigitta a verseny után egyszerre örült és bosszankodott. – Végre sikerült világversenyen is jól lőnöm, hiszen csupán egy hibát vétettem – kezdte a bajnoknőnk. – A helyezéssel elégedett vagyok, de jobb futással még előbbre is végezhettem volna. Sajnos azonban a futás során nagy jelentősége van annak, miként parafinozzák be a sílécet. Ebben pedig mi messze lemaradtunk a világ mögött. Más országokban egész szakértői csapat dönti el, hogy mikor, milyen paraffint rakjanak a lécekre. Nem egy esetben számítógépet is igénybe vesznek. Nálunk viszont egyetlen ember elképzelése, s esetleges tévedése jelentősen befolyásolhatja az eredményeket. Én is ennek lettem most az áldozata.
Holéczy Tibor, a Magyar Síszövetség főtitkára: – Valóban, a paraffinozással komoly gondjaink vannak. A világon legalább nyolcvanféle anyagot használnak, az időjárás és a hó minőségétől függően, egy-egy versenyző számára 4-5 lécet is előkészítenek, és csupán közvetlenül a verseny előtt döntenek, hogy melyik a legmegfelelőbb. Mi legfeljebb két lécet tudunk a rendelkezésünkre álló tucatnyi anyaggal előkészíteni. Már annak is örülünk, hogy decemberben sikerült beszereznünk egy olyan műszert, amely méri a csúszási sebességet. – Hogyan vélekedik Bereczki eredményéről? – Brigitta szereplése általános elismerést váltott ki, ő ma már olyan színvonalon űzi ezt a gyönyörű sportágat, hogy nyugaton profiként is jól meg tudna élni. Ugyanis a Brigi mögött végzettek legalább 80 százalékának a sízés a foglalkozása. A mieink is profik…, a különbség csupán annyi, hogy lényegében alig kapnak valamit. Takarékoskodnunk kell a lőszerrel is. Az olasz, vagy német versenyző egészen bizonyos, hogy az edzéseken tízszer több lőszert használ el évente, mint a magyar.
– Milyen eredményre számít az olimpián? – kérdeztük ismét Bereczkitől. – Amennyiben bekerülök a csapatba, akkor mindent elkövetek, hogy a számomra kedvezőbb, rövidebb távon jól szerepeljek. Abban csak titkon reménykedem, hogy a mostanihoz hasonló eredményt érek el. Éppen ezért azt kérem a versenyzői pályámat mindig érdeklődéssel kísérő és támogató Nógrád megyeiektől, hogy ne haragudjanak rám, ha ez nem sikerül… Mint említettem, az eredményt a sportágamban sok minden befolyásolja. Tudom, hogy nagyon sokan szurkolnak nekem. Ebben megerősített az a néhány salgótarjáni sportvezető és ismerős is, aki kijött és biztatott Ruhpoldingban.
Mit mond Holéczy Tibor? – Egy-egy jó eredmény, kedvezően befolyásolja a sportágunkat. Most nagyon nehéz helyzetben van a magyar sísport is. Én azonban bízom abban, hogy a gazdaságunk minél előbb fellendül, és akkor e gyönyörű sportág is több támogatást kap. Amíg ez bekövetkezik, a korábbiaknál is erőteljesebben kell összefogni a magyar sísport fellegvárában, Salgótarjánban is.
Érdekesség, hogy Tarjánból Földi László lőedző, a Petőfi DSE elnöke is ott lesz az olimpiai csapat tagjaként Lillehammerben. Bereczki Brigittáék az olimpiáig továbbra is havon maradnak. Ezekben a napokban már az olaszországi Antholzban újabb Világ kupa viadalon mérik össze az erejüket a világ legjobbjaival. Aztán következik Galyatető, majd Lillehammer.