Nyár van az Alpokban. Feistritz/Drau-Pöllanban, a 33. biatlon világbajnokság helyszínén legalábbis nyoma sincs a télnek. Ragyogó napsütés, tiszta levegő és nulla fok körüli a hőmérséklet. A hó hiánycikk, csak a hegycsúcsokon látható imitt-amott fehér folt. Így a távoli útra gondosan bekészített síruha, a meleg holmik és a hótaposó csizma is felesleges. „Utcai ruhában” is szinte izzad az ember… A világbajnokság mindezek ellenére zavartalanul folyik. Az osztrákok jól felkészültek, számukra nem jelenthet megoldhatatlan feladatot a váratlan időjárás. Az eseményt megelőzően egy héten át 120 kilométeres távolságból négyszáz teherautó szállította a havat a pályára. Ezt utána csak taposni, megdolgozni kellett. Miután az előkészítés zavartalanul és rendben megtörtént, nem volt akadálya a február 5-12. közötti világverseny megrendezésének, a küzdelmek megkezdésének. A két település Feistritz/Drau és Pöllan idegenforgalma alaposan megnövekedett ezekben a napokban. Bár turistákban, a téli időszakban aligha van hiány errefelé, az enyhe tél mostanság kevesebb kíváncsiskodót csalt e vidékre. A Klagenfurttól jó hatvan kilométernyire elterülő, az olasz és a jugoszláv határhoz közel lévő Freistritz/Drau teljes díszbe öltözött. Az utcákat a világbajnokság emblémája díszíti, egy-egy panzió ablakaiban pedig az ott elszállásolt nemzeti válogatottak országának zászlaját lobogtatja a szellő.
Az öt versenyzőt és a két vezetőt számláló magyar küldöttségben három salgótarjáni sportoló kapott helyet. A Petőfi DSE többszörös országos bajnokai közül Bereczki Brigitta, Géczi Tibor és Horváth János utazhatott el Ausztriába. Bereczki két egyéni számban, míg a fiúk egyéniben és két fővárosi társukkal, Farkassal és Kováccsal együtt a csapat- és a váltóversenyen indulnak. A helyszínen meglepően nagy az érdeklődés a viadal iránt. A mintegy ötezer férőhelyes tribün minden versenyszámra megtelt, s újabb ezrek kísérték figyelemmel az eseményeket, a pályát övező kerítés mellől. Az már csak érdekesség, hogy az osztrák televízió, az ORF minden napról helyszíni közvetítésben számolt be. Hiába, a földrajzi adottságok miatt mi sem természetesebb, minthogy a téli sportágak mindegyike nagyon népszerű Ausztriában.
A nagy hírverés és a propaganda ellenére a hírügynökségi jelentések nem foglalkoztak különösebben a magyarok szereplésével. Az ok persze nagyon egyszerű, válogatottjaink messze vannak a világ élvonalától, a dobogós, vagy pontszerző helyek megszerzésének lehetőségétől. Márpedig mindenütt csak a legjobbak nevét, eredményeit kürtölik világgá. A feistritzi villámlátogatást így arra is kihasználtuk, hogy az első nap egyéni versenyeinek magyar vonatkozású eredményeiről érdeklődjünk. Bár a kitűzött cél a tisztes helytállás volt, és ennek végeredményben eleget tettek a mieink, mint elmondták egy árnyalatnyival jobb lövő eredménnyel, előbbre végezhettek volna. A nőknél Bereczki 8 hibát vétett. Annyit, mint a saját bevallása szerint két hét edzései alatt összesen. Hiába futott jól, ezúttal a 35. helyen érkezett a célba. A fiúk közül Kovács és a tarjáni Géczi célzott a legjobban, egyszer hibáztak, de ez óriási hátrányt jelentett a kiegyenlített mezőnyben. Így Kovácsnak a 47., Géczinek az 55. hely jutott, míg a négy lövést elpuskázó Horváth és a 3 alkalommal rosszul célzó Farkas a mezőny utolsó harmadában foglalt helyet.
A 33. biatlon világbajnokságon debütált a csapatverseny. Ennek eseményeit már élőben követhettük. Az új szám lényege, hogy a négyfős gárda együtt halad a pályán, s a lövészethez egyszerre kell megérkezniük. Itt hárman pihennek, egy lő, s ahányat hibázik, annyi büntetőkörre kötelezik a csapatot. A lövészet a 20 kilométeres viadal során, egy-egy öt kilométeres kör teljesítését követően, háromszor ismétlődik. Tehát minden biatlonistára sor kerül. A magyar válogatott sajnos, a szó szoros értelmében ellőtte magát. Bár Géczi még hibátlanul célzott, Horváth és Farkas kétszer-kétszer, Kovács egyszer bakizott, és ez 5 büntetőkört jelentett. Ez pedig időbeli és nem mellékes, pszichikai hátrányt is. Nem futotta így többre a gárda erejéből, csupán a 17. helyre. A gyors számítások után kiderült, hogy egy hibával jobb lőteljesítménnyel akár három, négy helyet is előbbre léphetett volna válogatottunk.
A jobb eredmény elérésére minden versenyzőnknek van esélye. Ma a férfi és a női egyéni sprintversenyeket, míg vasárnap a férfi 4×7,5 kilométeres váltót bonyolítják le. Erről már mi is a hírügynökségek jelentéseiből ismerhetjük meg az eredményeket. Mert a csapatversenyek után búcsút intettünk a 33. biatlon világbajnokság színhelyének. Hosszú út várt hazáig, Festritz/Drau-Pöllantól Salgótarjánig 672 kilométer.