Valamikor a felszabadulás utáni években volt ugyan úszószakosztály Salgótarjánban, a feltételek hiányában azonban hamarosan megszűnt. Jó negyedszázad telt el azután, míg újraalakult, s hogy ez így történt, annak döntő oka a városi tanuszoda átadása volt. 1980-ban a STC-ben indult meg a szakosztályi munka, majd az egyesületi fúzió után a SKSE-hez kerültek az úszók. 1983-tól tartoznak az acélgyári egyesülethez. A vezető edzői teendőket a megalakulástól Csatlós Csaba látja el. A fiatal szakember, aki a testnevelési főiskolán szerzett edzői és sportvezetői diplomát, 1973-tól él Salgótarjánban. Egerben nőtt fel, itt tanult meg úszni. Viszonylag későn, 12 éves korában kezdte az úszást, de így is szép pályafutást mondhat magáénak. Tizenöt évesen korosztályos válogatott volt, tizenegy évig tartó pályafutásából pedig nyolc éven keresztül számított a legjobbak közé. Így felnőttként is szerepelhetett a nemzeti színekben. Az egykori gyorsúszó három évig az Újpesti Dózsa versenyzője volt, többi idényét egri színekben sportolta végig. Legemlékezetesebb éve 1988, amikor a mexikói olimpián is szerepelt. Az olimpikon, hiába kapott kedvező edzői ajánlatot, nem költözött el Salgótarjánból. Ő is tudta, hogy épül az uszoda. Már korábban is szó volt arról, hogy ennek átadása után edzőként dolgozhat, így türelemmel megvárta, míg 1980-ban átadták a létesítményt. Amikor felkérték az edzői teendők ellátására, régi vágya teljesült. Nevezetesen olyan területen bizonyíthat, ahol még nincs hagyománya az úszásnak. Azaz úttörő munkára vállalkozott.
Amikor Csatlós Csaba a kezdetekről beszél, hangsúlyozza: az indulásnál minden jelentkezőt felvettek a szakosztályba. Sokan alig tudtak úszni, de ezeket a gyerekeket sem küldték el. A szakosztályi munka mellett folyamatossá tették az úszótanfolyamokat is. Fél évvel a megalakulás után a szakosztályban csak a legtehetségesebbek maradtak, az úszás alapjaival ismerkedők pedig a tanfolyamokba kapcsolódtak be. Az úszótanfolyamok egyébként azóta is rendszeresek. A húszórás kurzusokra mindig sokan jelentkeznek. Érdekesség, hogy az utóbbi időben egyre több városkörnyéki kisiskolás érdeklődik az úszás iránt. Főleg Homokterenyéről, Kisterenyéről, Karancslapujtőről és Kazárról járnak a tanfolyamokra, melyek 1986-ig a SKSE pénzügyi fennhatóságával működtek, az idei évtől azonban az uszoda szervezésében indítják ezeket…
S hogyan, milyen feltételek között tevékenykednek az úszók? A vezető edző kedvező képet ad önmagukról, noha néhány gondot is elmond. A 46 fős szakosztályban – 21 igazolt, úgynevezett nagycsoportos versenyző és 25, 7-10 éves előkészítő csoportos gyermek -, csupán Csatlós Csaba dolgozik főfoglalkozásban. Korábban volt egy mellékállású edzőtársa Kovács Dénes személyében, de ez a státusz megszűnt. Így a vezető edző magára maradt, noha Kovács Dénes is sokat segít neki. Ami gondot jelent: a rövidtávú medence és a rendelkezésükre álló kevés idő. Az uszoda hosszúsága azért okoz problémát, mert a korosztályos versenyeket általában 50 méteres medencékben rendezik, ez viszont 25-ös, s a gyerekek ehhez szoknak… Ugyanakkor kevés idejük van az edzésekre! Hétköznaponként reggel 6-tól 8-ig 3 pálya, míg délután fél 4-től 6-ig az egész uszoda, rendelkezésükre áll. Az eredményesebb szerepléshez sokkal több tréningre lenne szükség. Az uszoda viszont túlzsúfolt, oktatási célokat is szolgál, mellesleg lakossági igényeket is kielégít. S ha már az eredményességről volt szó, Csatlós Csaba néhány figyelemre méltó sikerüket említi. Elsőként a megyék közötti versenyekről beszél. Az éves összesítés alapján, tavaly Nógrád megye, azaz a SKSE, hisz csak itt van úszószakosztály, a 16. volt. Azon túl, hogy a többi megyében összehasonlíthatatlanul jobb feltételei és hagyományai vannak az úszósportnak, jó eredmény ez. Fejlődésük a számadatok alapján nyilvánvaló, míg 1981-ben 92 pontot szereztek a tarjáni úszópalánták az egyesületi, megyei rangsorversenyeken, addig 1986-ban már 364-et! Sok tehetséges gyerek bontogatja szárnyait a megyeszékhelyen. A legjobb eredménynek most az számít, hogy Motyovszki Gábor, az egyik legnagyobb reménység, nemrégiben 59 mp-es eredményt ért el a 100 méteres gyorsúszásban, s ezzel teljesítette az aranyjelvényes szintet. Közel áll ehhez a minősítéshez Balogh Géza is, aki főleg a hát- és vegyes-úszásban jeleskedik.
A SKSE úszószakosztályának az elsődleges feladata az utánpótlás nevelés. A legidősebb szakosztályi tagok 1969-es, a legfiatalabbak 1978-as születésűek. A gyerekek jó közösséget alkotnak, kiváló kezekben vannak. Szeretik edzőjüket. Csatlós Csaba hozzáértően, lelkiismeretesen készíti fel a kicsiket a versenyre. S ha világcsúcsokra, nemzetközi hírre nem is tesznek szert ezek a fiatalok, nagy segítséget kapnak a rendszeres mozgás, a testedzés megszerettetésében. Ehhez a SKSE vezetése is partner. A patinás tarjáni egyesületben elfogadják az úszókat, támogatják működésüket.